A humángenetikai és tumor genomikai vizsgálatok ugrásszerű fejlődését tapasztalhattuk az elmúlt évtizedben. A modern szekvenálási eljárásoknak köszönhetően egyre több információt szerezhetünk génjeinkről és azok mutációiról. A felgyűlt ismeretek onkológiai gyakorlatban történő hasznosítása azonban korántsem egyszerű. Sok esetben a legkiválóbb rákkutatók sem értenek egyet a mért adatok értelmezésének és használhatóságának megítélésében.
Mit tehet a rákbeteg, a rokona, vagy éppenséggel bárki, aki szeretne többet megtudni saját génmutációiról és azok relevanciájáról? Forduljon orvosához, keressen fel egy elismert genetikai tanácsadót, tanulmányozzon hiteles weboldalakat – és írjon nekünk! Több független forrásból informálódva, a kapott ismereteket rendszerezve összeállhat egy olyan személyre szabott stratégia, mely segíthet a rák megelőzésében, illetve kezelésében.
Az alábbiakban tudatosan választottunk olyan ábrákat bemutatásra, melyek elsőrangú kutatói és klinikai munkákból származnak – és mégis ellentmondanak egymásnak bizonyos esetekben. Mindezzel azt is illusztrálva, hogy az emlőrák rizikófaktorainak pontos megismerése nagyon komplex, a bioinformatika frontvonalába tartozó feladat!